F1, Marele Premiu al Australiei: Vettel câștigă, Mercedes pe podium

C70wmyRXQAETgW6

Folosim doar carburanți de performanță de la partenerii noștri OMV.

Pentru mulți, luna martie înseamnă începutul primăverii, plimbări prin parc și înnoirea garderobei. Pentru un grup select, luna martie înseamnă ștergerea prafului de pe TV pentru a întâmpina noul sezon al Campionatului Mondial de Formula 1.

Debutul competiției a avut loc, la fel ca în fiecare an, pe circuitul Albert Park din Melbourne, Australia. Deși este cursa de casă pentru pilotul Red Bull Racing, Daniel Ricciardo, acesta a avut ghinion cât pentru un sezon întreg, după ce în calificări a pierdut controlul monopostului RB13, apoi a primit o penalizare de 5 locuri pe grila de start pentru schimbarea cutiei de viteze, urmând ca în turul de formare să i se blocheze cutia de viteze în treapta a șasea. A intrat la boxe pentru a remedia problema, a început întrecerea în turul al doilea și a abandonat în turul cu numărul 28 cu probleme tehnice.

Prima linie pe grilă a fost ocupată de Lewis Hamilton aflat la al 63lea pole position din carieră și Sebastian Vettel, care nu a mai văzut prima linie din 2015. Cei doi au fost urmați de coechipierii lor, anume Valtteri Bottas și Kimi Raikkonen, care au format o linie 100% finlandeză.

Cu excepția coliziunii dintre danezul Kevin Magnussen de la Haas F1 și suedezul Marcus Ericsson de la Sauber, primul tur a fost lipsit de incidente, britanicul Hamilton menținându-și prima poziție urmat îndeaproape de germanul de la Ferrari. Pilotul Mercedes-AMG a intrat la boxe în turul 18 pentru a-și înlocui pneurile Pirelli Supersoft cu un set nou de Soft, dar a fost întârziat timp de șase tururi în spatele lui Max Verstappen, timp în care Seb Vettel a avut timp să își gestioneze avansul și să intre la boxe fără a fi depășit de Hamilton. Reacția boss-ului Mercedes-AMG, Toto Wolf, care a dat de două ori cu pumnul în masă, a arătat frustrarea întregii echipe.

Vettel nu a mai putut fi prins până la terminarea celor 57 tururi (inițial trebuia să fie 58, dar startul a fost anulat și s-a mai parcuris încă un tur de încălzire) și astfel și-a adjudecat ce de-a 43a victorie din carieră și cea de-a patra cu Scuderia Ferrari. Piloții Mercedes-AMG, Lewis Hamilton și Valtteri Bottas au completat podiumul.

Fernando Alonso adusese monopostul McLaren-Honda MCL 32 până în puncte, însă a abandonat cu probleme la suspensie. Francezul Romain Grosjean putea repeta performanța de anul trecut, un loc șase, însă motorul său și-a luat vacanță și a cedat prematur.

Doi dintre cei trei debutanți nu au avut cursa dorită, canadianul Lance Stroll a abandonat după o explozie a unui disc de frână, iar belgianul Stoffel Vandoorne a terminat pe locul al 13lea și ultimul dintre cei care au văzut steagul în pătrățele, după ce s-a confruntat cu probleme la propulsor toată după-amiaza. Tot respectul pentru italianul Antonio Giovinazzi, care a terminat pe locul al 12lea cu Sauber după ce sâmbătă dimineață a aflat că îl va înlocui pe neamțul Pascal Wehrlein, nerefăcut după accidentul din ianuarie. Pilotul de rezervă de la Ferrari nu a avut decât o oră de antrenamente înainte de a participa în calificări și aproape bătându-l pe coechipierul Marcus Ericsson (care oricum a abandonat în cursă cu probleme tehnice).

Vettel și Ferrari se vor bucura de șefia clasamentului general cel puțin până la următoarea etapă, Grand Prix-ul Chinei ce va avea loc pe 7 aprilie, la Shanghai.