Formula 1, Marele Premiu al Singapore, Hamilton câștigă prima cursă pe ploaie în nocturnă

DKAsY7NXUAEwl2i

Folosim doar carburanți de performanță de la partenerii noștri OMV.

A 14a etapă din Campionatul Mondial de Formula 1 ne-a adus la Singapore, la 137 km de equator, sub lumina reflectoarelor. Iată tot ce s-a întâmplat în weekend-ul Marelui Premiul al Republicii Singapore:

• Circuitul stradal Marina Bay a găzduit pentru a 10a oară un Grand Prix, urmând a mai găzdui cel puțin încă patru, fiind semnat un contract până în 2021 inclusiv.
  • Pirelli a păstrat cele trei variante de pneuri aduse și anul trecut: soft, supersoft și ultrasoft.
  • La începutul weekendului de competiție s-a anunțat divorțul mult așteptat dintre McLaren și Honda. Echipa britanică va folosi începând de anul viitor propulsoare Renault, Honda urmând să treacă în tabăra italienilor de la Toro Rosso. La mijlocul acestei înțelegeri a fost prins spaniolul Carlos Sainz, care va fi împrumutat de Red Bull echipei oficiale Renault F1 pentru 2018.
  • Antrenamentele au fost dominate de piloții Red Bull Racing, urmați îndeaproape de monoposturile roșii ale Scuderiei Ferrari. Lewis Hamilton și Valtteri Bottas nu au putut să profite de puterea motoarelor Mercedes-AMG și au completat top 6.
  • Calificările s-au desfășurat în condiții ideale, dar nici Daniel Ricciardo sau Max Verstappen nu și-au putut adjudeca pole position-ul. Prima poziție a grilei de start a fost adjudecată de germanul Sebastian Vettel, care a venit de nicăieri cu un timp pe tur de 1:491, record absolut și la trei zecimi de piloții RBR. Kimi Raikkonen a completat a doua linie, iar săgețile argintii au trebuit să se mulțumească cu pozițiile 5 și 6.
  • Duminică seară, circuitul a fost inundat de ploaie, iar noi am putut fi martori primei curse sub nocturnă pe un traseu umed.
  • Startul a fost pe cât de spectaculos, pe atât de dramatic. Sebastian Vettel nu a avut un start fenomenal, nici Verstappen plecat tot din prima linie, însă a fost mai bun ca cel al germanului. În consecință, Vettel a început să strângă la Max, sperând că olandezul va renunța la atacul său. Ceea ce nu a anticipat Vettel a fost startul fulminant al coechipierului său, Kimi Raikkonen, care avea toate șansele să devină lider în primul viraj dacă cvadruplul campion mondial nu le-ar fi închis trasa celor doi. Ceea ce a rezultat a fost un accident de mari proporții, Verstappen la acroșat pe Raikkonen încercând să îl ferească pe Vettel, Raikkonen a intrat în Vettel, apoi în Verstappen, iar amândoi l-au ciuruit pe sărmanul Fernando Alonso care avusese și el un start incredibil de bun. Mașina de siguranță a ieșit imediat, iar britanicul Lewis Hamilton s-a trezit pe prima poziție pe un circuit aproape imposibil de depășit. Daniel Ricciardo ocupa poziția a doua, iar Nico Hulkenberg cu al său Renault se afla pe o neașteptată poziție pe podium.
  • Circuitul a avut destul timp să se usuce, iar pozițiile au mai fluctuat până la finalul cursei în special datorită apariției Safety Car-ului de încă două ori. Asta nu l-a împiedicat pe Lewis Hamilton să își adjudece cea de-a 60a victorie din carieră, în ciuda eforturilor lui Ricciardo și a revenirii coechipierului său, Valtteri Bottas care și-a adjudecat bronzul în GP.
  • Performanțe bune au realizat și Sainz, care a terminat pe poziția a patra, Jolyon Palmer care s-a clasat pe șase și Stoffel Vandoorne care și-a poziționat McLarenul său încă motorizat de Honda pe locul al șaptelea.
  • Într-un weekend în care Sebastian Vettel se aștepta să revină în fruntea clasamentului general după performanța incredibilă din calificări, Lewis Hamilton și-a crescut avansul de la 3 la 28 puncte. Germanul va avea o misiune aproape imposibilă dacă vrea să devină campion mondial pentru a cincea oară în 2017.