Formula 1, Marele Premiu al Ungariei, Vettel câștigă în ciuda unei probleme la sistemul de direcție

DF_L0vIXUAE9uIQ

Folosim doar carburanți de performanță de la partenerii noștri OMV.

A 11a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 s-a desfășurat pe circuitul Hungaroring, aproape de Budapesta. Iată punctele cheie ale unui weekend de competiție spectaculos:

• Pirelli a nominalizat pentru Marele Premiu al Ungariei anvelopele Medium, Soft și Supersoft.
  • Primul antrenament a fost ocazia perfectă pentru ca doi piloți tineri să își facă apariția: Alfonso Celis pentru Force India și Antonio Giovinazzi pentru Haas care a pierdut mașina și a întrat în bariera de protecție.
  • Veteranul brazilian nu s-a simțit bine după FP3, așa că echipa Williams l-a nominalizat pe scoțianul Paul di Resta ca pilot pentru calificări și cursă. di Resta s-a calificat pe locul 19, înaintea lui Marcus Ericsson și la șapte zecimi de secundă de coechipierul Lance Stroll.
  • Sebastian Vettel a obținut pole position-ul cu un timp cu 3.6 secunde mai bun ca anul trecut. Acesta a fost urmat de Raikkonen, Bottas și Hamilton.
  • Vettel s-a confruntat cu o problemă la sistemul de direcție pe tot parcurul cursei, fiind mereu apărat de coechipierul său. Piloții Mercedes-AMG au făcut tot ce au putut pentru a trece de monoposturile roșii, însă circuitul ungar nu permite urmărirea și depășirea facilă.
  • Max Verstappen a pierdut fața monopostului său și și-a acroșat coechipierul care a fost nevoit să abandoneze după nici măcar un tur. Australianul Daniel Ricciardro a avut cuvinte dure de spus la adresa olandezului.
  • Vattleri Bottas l-a lăsat pe Lewis Hamilton să treacă în față, în speranța că va trece de Kimi Raikkonen. Britanicul nu a reușit, așa că în ultimul viraj al ultimului tur i-a cedat voluntar poziția pe podiul coechipierului său. Un gest rar întâlnit în Marele Circ.
  • În ciuda monopostului imperfect, Vettel a obținut cea de-a 48-a victorie din carieră și și-a mărit avansul în clasamentul general la 14 puncte în fața lui Lewis Hamilton. Finlandezul Raikkonen nu a fost impresionat.
  • Fernando Alonso și-a sărbătorit ziua de naștere prin cea mai bună performanță din sezon, un loc șase și cel mai rapid tur în cursă. Coechipierul său, debutantul Stoffel Vandoorne, a adunat primul punct din sezon.
  • Urmează pauza de vară de patru săptămâni dinaintea celor două mari premii ce avantajează săgețile argintii.
  • Următoarea cursă, Marele Premiu al Belgiei, se va desfășura pe legendarul circuit Spa-Francorchams în data de 27 august.