Moto GP, GP-ul Qatar-ului: Vinales câștigă, Rossi prinde podiumul

C77twodXUAAcC5K

Folosim doar carburanți de performanță de la partenerii noștri OMV.

După un sezon 2016 extraordinar, mulți dintre noi nu mai puteau aștepta până la startul noii stagiuni Moto GP.

Prima etapă a avut loc, conform tradiției, sub nocturna circuitului Losail din Qatar. Deși în acea zonă plouă destul de rar, calificările tuturor claselor au fost anulate datorită abundenței precipitațiilor. Astfel, locurile pe grilă au fost stabilite de cei mai rapizi timpi din cele trei sesiuni de antrenamente libere anterioare. În fruntea plutonului s-a aflat Maverick Vinales, aflat la primul pole position din carieră și primul pilot din istorie cu pole position la Moto3, Moto2 și Moto GP. Prima linie a fost completată de Andrea Iannone cu al său Suzuki și campionul mondial Marc Marquez. Valentino Rossi a plecat doar de pe locul al 10lea, iar Jorge Lorenzo, aflat la primul Grand Prix cu Ducati, a început cursa de pe locul al 12lea.

Startul a fost amânat din cauza câtorva picături de ploaie care au făcut pista iluminată artificial foarte alunecoasă. Din cauza acestui delay, cursa a fost scurtată cu două tururi, până la valoarea de 20.

Imediat după stingerea luminilor roșii, Iannone a preluat conducerea, fiind depășit două viraje mai târziu de debutantul și campionul mondial Moto2, Johann Zarco de la Yamaha Tech3. Vinales a căzut până pe 5, iar Rossi a câștigat câteva poziții. Din păcate, francezul a căzut în turul al șaselea după un debut senzațional în care își construise un avans considerabil față de restul piloților. Alt pilot cu șanse la victorie, italianul Iannone, a căzut și el în turul al 10lea, lăsându-i conducerea cursei fostului său coechipier de la Ducati, Andrea Dovizioso. A urmat o bătălie frumoasă pentru supremație între Dovi, Marquez și Vinales, dar steagul în pătrățele a fost văzut primul de către noul pilot Yamaha MotoGP. Dovizioso s-a mulțumit cu locul secund, iar Valentino Rossi a prins podiumul deși avea o cameră de luat vederi on-board atârnândă. Piloții Honda de uzină, Marquez și Pedrosa au terminat pe locurile patru și cinci, iar Jorge Lorenzo nu a putut termina decât pe locul al 11lea la debutul său cu Ducati.

Pilotul cursei a fost, însă, spaniolul Aleix Espargaro cel care a recuperat nouă poziții și a terminat pe o fabuloasă poziție cu numărul șase pentru Aprilia (o motocicletă cotată foarte slab) la jumătate de secundă de Pedrosa care pilotează o Honda de uzină.

La Moto2 am putut fi martori primei victorii pentru italianul Franco Morbidelli de la Marc VDS, plecat din pole position, urmat de veteranul elvețian Thomas Luthi de la Interwetten și de japonezul Takaaki Nakagami, pilot Honda Team Asia.

Moto3 a văzut o bătălie crâncenă pentru victorie în urma căreia primii opt piloți au terminat în interval de nouă zecimi de secundă. Prin coincidență, primii trei piloți au inițialele J.M. Câștigător a fost spaniolul Joan Mir, pilot Leopard Racing, aflat la a doua victorie din carieră, urmat de britanicul John McPhee aflat la debutul său cu noua echipă British Talent Team și de Jorge Martin, plecat din pole position, pilot Gresini Moto3.

Următoarea etapă va fi Grand Prix-ul Argentinei din data de 9 aprilie și va fi a doua etapă consecutivă ce se va suprapune cu Campionatul Mondial de Formula 1.