MotoGP, Austin: Marquez câștigă, Rossi liderul clasamentului

C-DidGyXYAIJVlr

Folosim doar carburanți de performanță de la partenerii noștri OMV.

A treia etapă MotoGP ne-a dus pe al treilea continent diferit din acest sezon. Gazda ultimei curse a fost Austin, Texas cu al său Circuit of the Americas.

Marc Marquez avea un record de apărat, pilotul Honda HRC câștigând toate etapele în America de Nord de la venirea sa la clasa regină în 2013. Weekendul său a început cum nu se putea mai bine, cu un pole position câștigat la doar 0.13 secunde de liderul clasamentului general și învingătorul primelor două etape, Maverick Vinales de la Movistar Yamaha MotoGP. Linia întâi a fost completată de Valentino Rossi, chiar dacă timpul său a fost la 0.932 secunde de Marquez.

Dani Pedrosa a avut un start incredibil și a reușit să preia conducerea în primul viraj, urmat de coechipierul Marc Marquez și de Rossi. Vinales nu a putut repeta rezultatul din primele două Grand Prix-uri deoarece în turul al doilea a pierdut fața motocicletei sale și nu a mai putut continua.

Pe la jumătatea distanței, Marquez și-a depășit colegul, apoi și-a creat un avans considerabil și și-a adjudecat prima victorie din sezon și continuând lanțul victoriilor pe tărâm american. Valentino Rossi a reușit cu trei tururi înainte de steagul în carouri să îl devanseze pe Dani Pedrosa și astfel a reușit cel mai bun rezultat al său la Austin și totodată devenind liderul clasamentului general cu 56 puncte în fața coechipierului Maverick Vinales cu 50 puncte.

La Moto2 nimeni nu îl poate opri pe italianul Franco Morbidelli de la Marc VDS care a câștigat a treia cursă din sezon din tot atâtea posibile, fiind urmat de elvețianul Thomas Luthi de la Interwetten și japonezul Takaaki Nakagami de la Honda Team Asia.

Moto3 l-a văzut câștigător pe fostul protejat al lui Rossi, italianul Romano Fenati de la Marinelli Rivacold Snipers, urmat de cei doi piloți ai echipei Gresini Moto 3, Jorge Martin și Fabio di Gianantonio. Spaniolul Joan Mir rămâne liderul clasamentului general.