Romanian Endurance Series ajunge pe Transilvania Motor Ring

P90347820_highRes_romanian-endurance-s

Folosim doar carburanți de performanță de la partenerii noștri OMV.

Târgu Mureş a fost gazda primei etape Romanian Endurance Series, mai precis noul circuit Transilvania Motor Ring a fost scena unei duble manșe extrem de intense, în care spectatorii au văzut dueluri la limită, iar vremea a complicat și mai tare ecuația curselor.

Dovadă că motorsportul românesc se dezvoltă sunt materialele de concurs de la clasele TCR și GT4, clase ce participă în competiții precum Cursa de 24 ore de la Nurburgring sau în campionate de renume mondial.

• Lupo Cup – Dinu Dumitrașcu și Bogdan Bondor

Cu BMW Group România şi BMW XCARS Mureş parteneri, BMW M850i a asigurat o premieră importantă – a devenit cel mai puternic Safety Car din istoria competiţiei cu propulsorul V8 de 390 kW/530 CP. Suplimentar, modelul a fost disponibil pentru „Race Taxi” cu doi piloţi români cu experienţă internaţională valoroasă – Ramona Rusu şi Alexandru Cascatău. Spectatorii au avut parte nu doar de acțiune pe pistă, ci și de experiențele oferite de BMW XCars Mureș, la circuit fiind prezentate abilitățile celei mai noi generații a Seriei 3.