DaRmcANXkAA29tj

Folosim doar carburanți de performanță de la partenerii noștri OMV.

Sebastian Vettel a egalat recordul lui Michael Schumacher, Lewis Hamilton, Nico Rosberg și Jenson Button, acela de a câștiga cel al 200-lea start în Campionatul Mondial de Formula 1 prin victoria în Marele Premiu al Bahrainului.

Neamțul, plecat din pole position, a fost urmărit îndeaproape de Vatteri Bottas, iar podiumul a fost completat de Lewis Hamilton, plecat de locul al noulea din grilă. Ambele monoposturi Red Bull au abandonat în primele două tururi, iar Kimi Raikkonen a rănit un mecanic în momentul ieșirii de la boxe și a fost nevoit să abandoneze la rândul său.

Pilotul cursei a fost, fără îndoială, Pierre Gasly în al său monopost Toro Rosso Honda, care a terminat pe un fabulos loc patru la doar a șaptea lui participare, realizând astfel cel mai bun rezultat Toro Rosso de la Singapore 2017 și cel mai bun rezultat al unui propulsor Honda de la Silverstone 2008 până în prezent.